SCOALA ALTFEL ,,SA STII MAI MULTE, SA FII MAI BUN!” 2015

Programul propus pentru saptamana 6-10 aprilie 2015 presupune desfasurarea, la nivelul fiecarei clase a unor activitati extracurriculare si extrascolare.

Planul activitatilor a fost intocmit tinandu-se cont de propunerile elevilor si parintilor acestora, dar si de faptul ca elevii trebuie, pe langa pregatirea teoretica, sa fie pregatiti si practic pentru viata.

_MG_6778Prin activitatile propuse se doreste implicarea elevilor, cadrelor didactice si a parintilor in actiuni care sa corespunda intereselor si preocuparilor diverse ale copiilor, sa puna in valoare talentele si capacitatile acestora in diferite domenii si sa stimuluze participarea lor la activitati variate.

Profesorii diriginti si profesorii asociati si-au propus sa-si uneasca fortele intr-un demers menit sa-i ajute pe elevi sa redescopere lectura, bucuria de a citi, adevarata valoare a cartilor, jocul, teatrul, filmul, sa-si descopere aptitudinile antreprenoriale, dar si sa-si consolideze spiritul de echipa, educarea si constientizarea faptului ca prin sport invata sa-si formeze un caracter puternic si sanatos, inaugurand prin joc noul teren de sport pus la dispozitie de Primaria Magurele.

In acelasi timp, personalul didactic din cadrul Scolii Gimnaziale Magurele, realizeaza ca este nevoie de formarea unor aptitudini ecologice si o constiinta ecologica bazate pe protectia mediului, motiv pentru care au fost concepute activitati legate de protejarea mediului inconjurator.

_MG_6780NUMARUL DE ACTIVITATI  IMPLICATE:

– invatamant prescolar :25

– invatamant primar: 78

– invatamant gimnazial: 40.

_MG_6787TIPUL ACTIVITATILOR DERULATE:

• activitati cultural-artistice;
  • activitati de voluntariat;
  • activitati de ecologizare;
  • activitati stiintifice;
  • activitati sportive;
  • activitati de educatie rutiera;
  • activitati de educatie sanitara;
  • activitati gospodaresti;
  • activitati de educatie plastica.

_MG_6797SCOPUL ACTIVITATILOR:

Scopul programului ,,Sa stii mai multe, sa fii mai bun!” este implicarea tuturor partenerilor educationali in activitati menite sa le puna elevilor in valoare talentele si capacitatile in diverse domenii si sa stimuleze participarea lor la actiuni variate, in context non-formal.

_MG_6781OBIECTIVE STRATEGICE:

• dezvoltarea aptitudinilor antreprenoriale;
  • formarea si dezvoltarea insusirilor intelectuale, morale si a spiritului de echipa;
  • dezvoltarea competentelor de comunicare;
  • dezvoltarea competentelor artistice;
  • dezvoltarea spiritului competitiv;
  • valorificarea potentialului elevilor;
  • consolidarea spiritului de echipa;
  • cautarea noilor informatii, selectarea cunostintelor importante si utile,formareacriteriilor de gandire critica;
  • formarea deprinderilor de igiena, alimentatie sanatoasa, pastrarea sanatatii si a sistemului imunitar;
  • formarea unei atitudini civice sanatoase prin respectarea si protejarea mediului inconjurator;
  • stimularea interesului pentru sport si miscare in aer liber;
  • dezvoltarea deprinderilor, obisnuintelor si abilitatilor practice;
  • valorificarea potentialului fizic in activitati desfasurate in mijlocul naturii si sensibilizarea elevilor fata de mediul in care traiesc;
  • formarea deprinderii de a se deplasa corect cu bicicleta pe drumurile publice;
  • dezvoltarea capacitatilor de observare si a spiritului critic,etc.
  • formarea si dezvoltarea capacitatii de a avea initiative personale pe care sa le puna in practica cu success;
  • asumarea participarii active la activitatile extracurriculare din aceasta perioada;
  • formarea unor capacitate cognitive interdisciplinare prin imbinarea notiunilor de istorie, geografie, religie;

_MG_6795PARTENERI  IMPLICATI:

Politia locala;

– Primaria;

– Dispensarul Magurele;

– Biserica Magurele;

– Teofil Brasov;

– Teatrul Trilibi;

– Teatrul Ciufulici Ploiesti;

– Atelierul de tamplarie Iazu;

– Firma Comelectro-import/exportMagurele;

_MG_6782_MG_6790_MG_6799 _MG_6800 _MG_6802 _MG_6809 _MG_6811 _MG_6818 _MG_6821 _MG_6826 _MG_6828

This entry was posted in Scoala altfel. Bookmark the permalink.