FESTIVAL- CONCURSUL DE ARTE VIZUALE “MAGIA CRĂCIUNULUI”- CAER 379

REGULAMENTUL  DE DESFĂŞURARE

FESTIVAL- CONCURSUL DE ARTE VIZUALE

“MAGIA CRĂCIUNULUI”- CAER 379

Proiectul se va derula pe o perioadă de 6 luni:  septembrie-februarie 2019. Vor avea loc mai multe activităţi. Cele două secțiuni sunt:

1. Concursul de arte vizuale ”MAGIA CRĂCIUNULUI”;
  2. Concurs- festival de colinde.
  • Expedierea acordurilor de parteneriat, a fișelor de înscriere și a lucrărilor (însoțite de un plic timbrat autoadresat) se va realiza în perioada: decembrie –ianuarie 2019.
  • Fiecare cadru didactic poate participa în concurs cu un interpret și/sau un grup (maxim 10 elevi) / secțiunea II si 3 lucrări / sectiunea I.
  • Participarea directă se va desfășura în data de 18 decembrie 2018/ ora 16,30 la Căminul Cultural din localitatea Măgurele, jud. Prahova.
  • Lucrările înscrise în concurs nu se vor returna.
  • Toate lucrările vor reflecta tematica concursului, urmărindu-se originalitatea realizării acesteia şi fantezia creaţiei.
  • Vor fi descalificate lucrările în care se observă intervenția adulților sau cele printate.

SECTIUNEA I: Concurs de arte vizuale (pictură, desen, colaj)- participare indirectă

• Se vor realiza lucrări artistico-plastice , în tehnică la alegere (desen, pictură) care să surprindă orice aspect legat de anotimpul iarna, dar mai ales de sărbătoarea Crăciunului. Lucrările vor avea formatul A4, iar pe verso se vor regăsi în etichetă în colţul din dreapta,jos: Titlul lucrării,

Numele şi prenumele elevului,

Clasa,

Numele şi prenumele cadrului didactic îndrumător,

Instituţia,

Localitatea/Judeţul.

• Fiecare cadru didactic poate participa cu maxim 3 lucrări.
  • La această secţiune lucrările vor fi jurizate pe categorii de vârstă şi pe categorii de lucru: desen, pictură . La această secţiune se vor acorda premiile I, II, III sau menţiune. Fiecare cadru didactic va primi diplomă de coordonare a elevilor .

SECTIUNEA II: Interpretarea de colinde sau obiceiuri de Crăciun- participare directă

• Se poate participa cu un solist vocal și/sau cu un grup vocal de maxim 10 elevi. Fiecare elev va interpreta maxim două colinde. Pentru participarea la prima sectiune este suficientă anunțarea telefonic sau prin email a participării, urmând ca acordul de parteneriat și fișa de înscriere să fie aduse în ziua participării directe la festival.
  • La această secţiune se vor acorda premiile I,II,III sau menţiune; fiecare cadru didactic va primi diplomă de coordonare a copiilor în cadrul concursului.
  • Nu se percepe taxă de participare.

PARTENERIAT SI FISA DE INSCRIERE MAGIA CRACIUNULUI

This entry was posted in Extracurriculare si extrascolare. Bookmark the permalink.